Bahçe Mobilyaları Sonbahar Bakımı

Güzel ve hoş bir yazı daha arkamızda bıraktık. Sonbahar duygularını yaşadığımız bu günlerde, yaz boyunca bahçemizde konforumuza hizmet eden ve bize keyifli anlar yaşatan ahşap bahçe mobilyalarımızın bakımlarını yapıp bir sonraki yaz tekrar buluşma anımıza kadar sağlıklı ve güvenli bir şekilde uygun bir yere koymanın zamanı geldi.

Ahşap bahçe mobilyaları için ülkemizde en sık kullanılan ağaç türleinin başında tik ağacı ve iroko ağacı gelir. Bu ağaçların deformasyonla ilgili özellikleri, güneşe maruz kalmaları nedeniyle renklerinin grileşerek ayrıca üzerlerine uygulanan koruyucu maddelerin oluşturdukları ince tabakanın yer yer soyulması durumlarıyla karşılaşılmasıdır. Bu durum zaman içerisinde, bahçe mobilyalarımızın eski ve göze hoş gelmeyen bir görüntüye bürünmesine çok uzun vadede de mobilyalarımızın kullanma süreleriyle ilgili sorunlara da neden olmaktadır. Bu nedenle yoğun güneş ışığına maruz kalan ve yukarıda belirttiğimiz semptomları gösteren mobilyalarımızın Sonbahar mevsiminde bakımlarının yapılıp koruma altına alınması, yeni ve sağlıklı görüntülerinin korunmasını ve uzun yıllar sizin ve sevdiklerinizin konforuna hizmet ederek mutlu anlar yaşamanızı sağlayacaktır.Bahçe Mobilyaları Bakımı Nasıl Yapılır?

Bakım Hazırlığı:

Öncelikle bakımı yapılacak mobilyamızı rahat çalışabileceğimiz ve çıkacak olan tozları da göz önünde bulundurarak uygun bir yere almalıyız. Bakımını yapacağımız eşyanın kuru olması gerekmekte olup, ıslak veya nemli bir mobilyada hedeflediğimiz çalışma ve amaçladığımız sonuç alınamayacaktır.


Malzeme GereksinimiNalburlardan temin edebileceğiniz 150-180 kum ve son kat için 220 kum mobilyalarınızın miktarına göre yetecek kadar zımpara , zımparaladığınız alandaki tozları temizlemek için bir toz bezi, cilt sağlığınızı korumanız için elciven, toz solunumu yapmamanız için maske, koruyucu özelliğe sahip tik yağı olarak da bilinen yağ (çevre ve kişisel sağlığınız açısından su bazlı yağ kullanmanızı önermekteyiz) ve yağ uygulamak için kullanacağınız bir standart bulaşık süngeri veya cila bezi, bakım gereksinimlerinizi karşılayacaktır. Ayrıca mobilyanız tamir gerektiriyorsa, tamirin niteliğine göre el aletleri ve yedek parça gereksinimlerinizde ortaya çıkacaktır.


Bakım İşlemiBakımı yapılacak bahçe mobilyamızı uygun bir yere alıp maske ve eldivenimizi de taktıktan sonra mobilyamızın üzerindeki tabakaları yok edeceğimiz kadar bastırarak tüm yüzeyleri 150-180 kum zımpara ile zımparalamalıyız. Tüm yüzeylerin deformasyonları ortadan kalkıp aynı tonda görüntüsü olana kadar zımparalama işlemine devam etmeliyiz. Ardından yüzeylerde pürüzsüz bir görüntü ve his elde etmek için 220 kum zımpara ile son kat uygulamayı yapmalıyız. Zımpara işlemini bitirdikten sonra tüm yüzeylerin tozu tamamen giderilindiğinden emin olunacak şekilde nemli bir bezle silinmeli ve tamamen temizlik elde edilince uygulama yapacağınız yağın kullanma talimatında belirtilen şekilde süngerle tüm yüzeyleri yağlamanız gerekmektedir. Yağlama işlemi bittikten sonra mobilyamızı tozlanma olasılığı olmayan ve hava akışı bulunan bir yerde kurumaya terk edebiliriz.


Koruma İşlemiİroko ve tik ağacı tüm dış hava koşullarına uygun ağaçlar olmaları nedeniyle tüm yıl boyunca açıkta da kalabililer ancak, renk değişikliği ve koruyucu madde deformasyonları ile ilgili sorunları yaşamamak adına yukarıda belirttiğimiz bakım işlemlerinin sıklığını azaltmak nedeniyle korunaklı bir yere alıp, sokak hayvanlarınca da kirletilmemesi adına üzerlerine örtü uygulamak bakım ile ilgili efor ve maliyetlerinizi olumlu yönde etkileyecektir.


Bahçe Mobilyası Bakım Hizmeti   Dilerseniz tüm bahçe mobilyaları bakım ve varsa onarım işlemlerinizi eşyalarınızı, İstanbul sınırları dahilindeki adresinizden alarak bakımlarını yapıp işlemler bittiğinde adresinize teslim edebiliriz.