Çim Bakımı Nasıl Yapılır?

Bahçelerin görüntüsünde en önemli alanları çimler oluşturur. Bu nedenle hoş bir görüntü ve sağlıklı çim alanları için çim bakımı çok önemlidir. Çim bakımı, bahçe severler için keyifli bir uğraş ve ruh halinize olumlu katkılarda bulunan zevkli bir hobidir. Bakımları yapılan ve sağlıklı bir örtüye sahip olan çim alanlarını görmek bahçe ve ev sahiplerine coşku ve neşe verecektir. Bu yazımızda, çim alanlarında hedeflenen görüntüye ulaşabilmek için bilinmesi gerekenleri paylaşmaya çalıştık:

Toprak Özellikleri

Güzel ve sağlıklı bir çim alanı oluşturmak için en önemli ilk kriter toprak özellikleridir. Aşırı kil içeren, aşırı kumlu ve aşırı sert topraklar çim ekimi için uygun değildir. Ayrıca yüksek ve düşük ph değerleri de çim oluşumuna izin vermemektedir. Bu nedenle çim ekimi yapmadan önce işe toprak testi ile başlamak doğru olacaktır.
Çim Seçimi

Bir çok türde çim çeşidi vardır. Bu nedenle ilk kez ekim yapılacaksa bölgenize uygun çim seçimi yapmak doğru olacaktır. Şayet önceden bölgenize uyumsuz çim ekimi yapılmış ve bir türlü istediğiniz performansı elde edemiyorsanız yeniden uyumlu bir ekim yapmak sorunu halledecektir. Lokal bölgelerdeki uyumsuzluklar için bölgesel ekimler yapabilir ya da genele uyumlu rulo çimlerle lokal düzenlemeler yapabilirsiniz.
İlk Ekim

Yeni ekim yapacaksanız çim ekimi yapmadan önce bölgeyi yabani otlardan arındırıp, besin ve oksijen değerleriyle su hareketlerini artırmak için toprağı havalandırın. Sonrasında tohumları homojen bir şekilde yayarak üzerlerine hafif bir toprak tabakası uygulayın. Sonrasında alanı püskürtme tekniğiyle sulayın.
Yabani Ot Temizliği

Çim alanlarınızın bakımında yabani otlar canınızı sıkabilir. Hiç kimse, çimlerinin arasında hızla büyüyen ve derin kökler oluşturan yabani otları görmekten hoşlanmayacaktır. Bu nedenle yabani otlarla mücadele kapsamında çevre dostu çözümler sunan kimyasal içermeyen yöntemlere başvurabilirsiniz.
Ekipman İhtiyacı

Çim bakımının en önemli ekipmanı iyi bir çim biçme makinesidir. Bahçenizin büyüklüğüne göre en iyi verimi alabileceğiniz çim biçme makinasını tercih etmeniz yerinde olacaktır.
Biçme İşlemi Zamanlaması

Çim alanınızın bulunduğu bölge ve hava şartlarına göre düzenli periyotlar dahilinde çimlerinizi biçmeniz gerekecektir. Sürekli bir düzgün görüntü elde etmek istiyorsanız 5-7 günlük sürelerde biçme işlemi yapmalısınız. Çimleri çok kısa kesmeniz daha çok haşere çekmesine ve ayrık otları oluşumuna neden olacaktır.
Taş Kullanımı

Çim alanlarınızda az da olsa yaya trafiği gerekliliği  olan bölgelerde güzergah boyunca dekoratif adım taşları yerleştirerek güzel görüntü elde edebilirsiniz. Ayrıca çim yetişmeyen lokal alanlarınızı da doğal taşlarla kamufle ederek hem güzel bir görüntü elde edebilir hem de bu bölgelerde yetişebilecek yabani otların önüne geçmiş olursunuz.
Tamamlayıcı Bitkiler

Çim alanlarınızı çeşitli bitki ve çalılarla bütünlük sağlayacak şekilde tamamlamanız, bahçenizde tam bir görüntü sağlayacaktır. Bütünlük sağlamak adına dikmiş olduğunuz bitki ve çalıları da özelliklerine göre budayarak hayalinizdeki görüntüyü elde edebilirsiniz. ''Modern ve Sıcak Bir Bahçenin Püf Noktaları'' hakkındaki yazımızı okumak için tıklayın!