İklim Değişikliğine Karşı Savaşan İroko Ağaçları

Evet yanlış duymadınız. iroko ağaçları iklim değişikliğine karşı savaşıyor.
Iroko Ağaçları Batı Afika kıyılarından yetişmektedir . Bazen Nijeryalı tik ağacı da denen bu ağacın ahşabı sert, kalın ve oldukça dayanıklıdır. Bu sebeple özellikle dış mekan mobilya üretiminde kullanılır. İroko ağacından üretilmiş bu mobilyalar uzun yıllar formunu kaybetmeden ilk günkü görüntüsü ile kullanılabilir. İroko ağacının bu muhteşem özelliklerinin yanında yakın zamanda keşfedilen ekolojik dengeye yönelik oldukça yüksek faydası ağacın kıymetini bir kat daha arttırdı.
Birleşmiş Milletler Gıda Uzmanı Raportörü Olivier de Schutter, Iroko ağaçlarının uzun vadeli karbon tutma etkisinin keşfi nedeni ile iklim değişimi ile mücadelede rol oynayabileceğini düşünüyor. Iroko ağaçları mikroplarla karbondioksit emisyonunu toprağı zenginleştiren kireçtaşına dönüştürebiliyor. Bu süreç birkaç hamleden oluşuyor: karbondioksit atmosferden temizleniyor ve kuru, asitli toprak tarım için daha verimli hale getiriliyor.
Ağaç Karbondioksiti Kireçtaşına Çeviriyor
İroko ağaçları atmosferdeki karbonu kireçtaşı mineraline çeviren Afrika ve Amazonlarda bulunan pek çok türden sadece biridir. Bu çalışmada bilim adamları karbondioksiti kireçtaşı olarak kilitlemek ve tanımak için birçok mikrop-ağaç kombinasyonuna baktılar ve İroko-mikrop yolunun en iyi sonucu verdiğini gördüler.
Edinburgh Üniversitesi Yerbilimleri Fakültesinden Dr. Bryene Ngwenya “Bu doğal kireçtaşı üretim sürecinden yararlanarak Tropikal memleketlerde çiftçilik şartlarını zenginleştirirken atmosferdeki karbonu kolay bir şekilde tutarak güvenli, düşük teknikle ve kolay istihdam sağlayabiliriz” dedi.
Gelişmekte olan dünyada karbondioksit emisyonlarını azaltmak için ağaçlandırma projelerine dair büyük bir potansiyel vardır. Mikroplar ve Iroko ağaçlarının birlikte kullanımıyla beraber ağaçlandırma programları, toprağın verimliliğini iyileştirip, karbon ticareti girişimlerinin karbon ayrıştırma dengesini iyileştirebilir ve hatta kırsal toplulukların yararına tarımsal ormancılığı teşviki için de kullanılabilir.

Ortadoğu’nun Parlayan Yıldızı Dubai ve Türk Mobilya Sektörü

BAE (Birleşik Arap Emirlikleri), Orta Doğu’daki en hızlı büyüyen ekonomilerden biridir.Özellikle perakende alışveriş ve yüksek kalitedeki konutların merkezi konumunda olan BAE, ağır sanayi ülkesi haline geliyor. Bu büyüyen küreselleşme ve sanayileşme ile bölgedeki mobilya endüstrisi en güçlü endüstrilerden biri olarak ortaya çıkmıştır.
Mobilya imalatçıları ve tedarikçileri, ülkedeki altyapı gelişiminin en önemli katkıları arasındadır. Büyük şehirlerde artan nüfus ile birlikte, modern ve şık mobilya ürünlerine büyük talep ortaya çıkmıştır. Ayrıca bu sektör, ulusal ve uluslararası işleriyle ülke ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunuyor.

Birleşik Arap Emirlikleri Mobilya Endüstrisi görünümü
Uluslararası Ticaret Merkezi, BAE’nin yaptığı ithalatla ilgili bir başka araştırma raporuna göre, 2015 yılında BAE tarafından yaklaşık 3.9 milyar dolar değerinde mobilya ithal edildiğini tahmin ediyor. Bu rakam 2011 yılında 1,9 milyar dolar düzeyindeydi. 2017 sonu itibariyle BAE mobilya ithalatı 4 milyar doların üzerinde gerçekleştiği tahmin ediliyor. Özellikle iklim özellikleri sebebiyle bahçe mobilyaları talep görmektedir.
Dubai Exports tarafından derlenen verilerden bir başka sanayi raporu da BAE’nin Körfezde lider olduğunu gösteriyor. Ülkede faaliyet gösteren 600’den fazla mobilya imalat ünitesi ile mobilya üretiminde. Bunun yanı sıra raporda, BAE mobilya sektörü yatırımlarının geçen yıl 270 milyon dolardan fazla olduğu öne sürüldü. Bu rakam, ülkedeki toplam imalat sektörü yatırımının yaklaşık% 1.2’sini temsil etmektedir. Mobilyaların toplu olarak kullanıldığı önemli sektörler arasında hastaneler, okullar, kurumlar, ofisler, ağırlama ve endüstriyel kuruluşlar yer almaktadır.

Türkiye’nin 2011 yılda Dubai’ye mobilya ihracatı toplam sadece 17 milyon dolar düzeyinde idi. 2013 yılından sonra Türk firmalarını peşi sıra Dubai ve etrafındaki şehirlerde şubeler açmaya başladı
Bu firmalar kendi konseptlerinin yanında Körfez bölgesine yönelik özel tasarımlar yaparak ürünlerini bölgeye ihraç etme yolunu seçmiş. Şu anda hızla artan talep ve ihracat rakamları göz doldurmaktadır

Kişiye Özel Bahçe Mobilyası Tasarımları

Kişiye özel mobilya tasarımı genellikle üretim yapan firmalar tarafından yapılabilir. Tüketiciye avantaj sağlayan özel bir hizmettir. Bunu bir mağazadan takım elbise almak yerine terziye diktirmek gibi değerlendirebiliriz.
Özel tasarım mobilyalarda extra large yemek masaları üretilebileceği gibi 2 kişilik bir bahçe salıncağı 3 kişilik olarak büyütülebilir. Sandalye boyları, derinlikleri isteğe göre şekillenebilir.
Tüketici ürünün boyutlarında değişiklik isteyebileceği gibi hammadde koşunda da farklı taleplerde bulunabilir. Örneğin ceviz ağacı yerine o ürünün iroko ağacından üretilmesini isteyebilir. Bununla birlikle ürün kumaşında minderinde de kişiye özel tasarım yapabilir. Farklı renkler farklı desenler
Bahçe mobilyasında kişiye özel tasarımlar konusunda ByHoreca olarak uzmanlaştık. Müşteri talepleri doğrultusunda ürünlerin boyutlarından istenen değişiklikleri yapabiliyor ve mekanlara uygun mobilyalar üretebiliyoruz

Dış Mekan Mobilyasının Vazgeçilmezi

ByHoreca olarak dış mekan mobilyalarımızı genellikle iroko ağacından üretiyoruz.
Neden iroko ağacı ?
Su ve rutubete ayrıca güneş ışınlarının aşındırmasına en dayanıklı ağaç türlerinden olan İroko, bu özellikleri nedeniyle parke, tekne, yat, gemi ve güvertelerde de kullanılan, dış mekan mobilyalarında, ıslak zeminlerde özellikte tercih edilen uzun ömürlü ürünler üretmemizi sağlayan mucizevi bir ağaç türüdür.
İroko ağacı Afrika yağmur ormanlarında yetişir.Asya yağmur ormanlarında yetişen teak ağacına benzer bir türdür. Bu ağacın yüksekliği zaman zaman 130 metreyi bulur, hızlı gelişir ve bu sebeple ağacın endüstride kullanılması doğal dengeyi bozmaz
İroko ahşabı işlendikten sonra sarımsı bir renk alır , oksijen ile temasa geçtiğinde 1 ay içerisinde kahverengiye dönüşür. Kerestenin kahve rengi tonlarına kıyasla daha açık bir tonda çok şık bir görünüme sahiptir.
İroko ahşabı sert ve yüksek yoğunluklu yapısı sebebiyle dayanıklı mobilyaların vazgeçilmezidir. Dış mekan mobilyası için en doğru tercihtir,uzun ömürlüdür. iroko ağacı doğal çürümeye, böcek ve hastalıklara karşı yüksek dirençlidir. İroko ahşabı işlendikten sonra asla şekil bozulması yaşamaz.
Şık ve dayanıklı dış mekan mobilyasının vazgeçilmez ham maddesi iroko ahşabı ile üretilmiş mobilyalarımızı uzun yıllar kullanın

Bahçe Mobilyası 2018 Trendleri

2018 Geometrik şekilli ve desenli tasarımların öne çıktığı bir yıl oldu
Sade ürünlerde de geometrik çizgilerin muhteşem şıklığını gördük. Aluminyum ve rope olarak adlandırılan kumaşlı ürünler yine gözde tasarımlar arasında yer aldı. Bu yıl bahçe mobilyaları tasarımlarında desenler daha çok öne çıktı. Sehpalarda çeşitlemeler, koltuklarda ipli çapraz örgüler ön plana çıktı. kte kullanılan tasarımlar yoğun olarak görülüyor.
Detaylarda şıklık yarışı , ahşap her yerde
Detaylarda şık tasarımlar ön planda .İyi tasarım , şık detaylar ve cesur ayrıntılar ön planda.
Bu yıl beyaz renk tasarımlarda sıkça kullanılıyor. Uzun süreli kullanımda dayanıklı ve estetik materyallerden oluşan ürünler tasarlanırken, konforun da maksimum seviyelerde tutuluyor. Ahşap kullanımı artarak devam ediyor , sıcak tasarımlarda içimizi ısıtıyor

Büyük Aileler için Extra Large Bahçe Mobilyaları

Büyük aileler , büyük bir ekip güzel bir bahçe. Eksiğiniz extra large bahçe mobilyaları. ByHoreca olarak 14 kişilik extra large açılır yemek masasını sunmaktan gurur duyarız.
Bir aile davetinde yada bir bayram sofrasında aynı masa etrafında ailenin tüm üyeleri. Muhteşem anılar biriktirmek için olmazsa olmazının. Bahçenin dış mekanın verimliliğini arttıran açılır kapanır özelliğe sahip tam 14 sandalyesi ile harika bir ayrıntı
Geniş ailelerin ,kalabalık misafiri olanların yada bahçeli-teraslı bir ofisteki ekibin vazgeçilmezi olabilecek bir ürün. Extra large bahçe mobilyaları talebi giderek artıyor. 3 kişilik bahçe salıncakları , geniş ve rahat oturma grupları ….

Daha büyük daha geniş daha rahat ürünler üretmek uzmanlık ve tecrübe ister. Müşteri ihtiyaçları doğrultusunda özel üretim yapmak için bilgi birikimine sahip olmak gerekir.
Extra large bahçe mobilyası alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de üretim esnasında kalitenin kaybolmadığına emin olmaktır. Üretim aynı kalitede ve konforda gerçekleşmelidir.

Bahçe Mobilyası Seçerken

Bahçe Mobilyası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bahçe mobilyası , dış mekanlara estetik katan, boş alanları fonksiyonel hale getiren son derece kullanışlı mobilyalardır. Bahçe mobilyası seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

1-Hava şartlarına dayanıklı, uzun ömürlü ürünler seçin
Bahçe mobilyası almaya karar verdiğimizde bu ürünün dayanıklı ve uzun ömürlü bir ürün olduğundan emin olunması gerekiyor. Dış mekan mobilyaları kısa sürede deformasyona uğramaması, uzun yıllar boyunca fonksiyonelliğini kaybetmeden kullanılabilmesi için seçilen ürünlerin dayanıklı ve kaliteli hammadden üretilmesi gerekli. Bizler ByHoreca olarak dış mekan mobilyasında en dayanıklı hammadde olan iroko ahşabını kullanmaktayız . Afrika yağmur ormanları kökenli olan iroko ağacından üretilmiş mobilyalar dış yağmur, güneş, nem gibi tüm dış faktörlere dayanır uzun yıllar mobilyanızı formunu kaybetmeden kullanabilirsiniz

2- Kaliteli malzeme ve iyi işçilik
Kaliteli hammaddeden üretilen bir ürünün yanında kaliteli işçilikte olmalı .Bu sebeple üretim yapan firmaları tercih etmenizde fayda var. Özel üretim yapan, müşteri taleplerini dikkate alan kendi üretim tesisi olan yerler her zaman avantajınızadır.
3-Satış Sonrası Hizmet Kurulum Bakım-Onarım Olacaklarını Sorun
Kaliteli uzun ömürlü ve iyi işçiliğe sahip bir ürün buldunuz. Peki ya sonrası ? Ürün size nasıl teslim edilecek? Kim tarafından kurulacak. Satış sonrası bakım gerektiğinde bu nasıl yapılacak? Tüm bu sorularınızı firma ile netleştirmelisiniz. Üretim yapan firmalar kurulumu kendi personeli ile teslimat noktasında yaparlar. Genellikle ürünlerine 2-3 yıla kadar ücretli yada ücretsiz bakım da yaparlar

4-Konforlu tasarım, orta sert minder ve terletmeyen kumaş tercih edilmeli
Kullanılan minder bahçe mobilyasının konforlu olması sağlık açısından da çok önemli. Seçilen mobilyanın bel, sırt ve kas ağrılarına neden olmayacak nitelikte olması önemlidir. Ayrıca kullanılan kumaşın suya güneşe karşı dayanıklı ve kaliteli olması gerekir. Tüm bu detaylara dikkat edilmeli


Yurt dışından ithal Afrika kökenli iroko ağacından firmamız tarafından fabrikamızda üretilmiş dış mekan bahçe, balkon ve teras mobilyaları. Üretici olmamızın verdiği avantaj ile teak, iroko ve isveç çam'ı ve benzeri dış mekan ağaçlarından üretimin yanı sıra otel, cafe ve restoran proje uygulamalarında da iç mekan üretimlerinide yapmaktayız.