İklim Değişikliğine Karşı Savaşan İroko Ağaçları

Evet yanlış duymadınız. iroko ağaçları iklim değişikliğine karşı savaşıyor.
Iroko Ağaçları Batı Afika kıyılarından yetişmektedir . Bazen Nijeryalı tik ağacı da denen bu ağacın ahşabı sert, kalın ve oldukça dayanıklıdır. Bu sebeple özellikle dış mekan mobilya üretiminde kullanılır. İroko ağacından üretilmiş bu mobilyalar uzun yıllar formunu kaybetmeden ilk günkü görüntüsü ile kullanılabilir. İroko ağacının bu muhteşem özelliklerinin yanında yakın zamanda keşfedilen ekolojik dengeye yönelik oldukça yüksek faydası ağacın kıymetini bir kat daha arttırdı.
Birleşmiş Milletler Gıda Uzmanı Raportörü Olivier de Schutter, Iroko ağaçlarının uzun vadeli karbon tutma etkisinin keşfi nedeni ile iklim değişimi ile mücadelede rol oynayabileceğini düşünüyor. Iroko ağaçları mikroplarla karbondioksit emisyonunu toprağı zenginleştiren kireçtaşına dönüştürebiliyor. Bu süreç birkaç hamleden oluşuyor: karbondioksit atmosferden temizleniyor ve kuru, asitli toprak tarım için daha verimli hale getiriliyor.
Ağaç Karbondioksiti Kireçtaşına Çeviriyor
İroko ağaçları atmosferdeki karbonu kireçtaşı mineraline çeviren Afrika ve Amazonlarda bulunan pek çok türden sadece biridir. Bu çalışmada bilim adamları karbondioksiti kireçtaşı olarak kilitlemek ve tanımak için birçok mikrop-ağaç kombinasyonuna baktılar ve İroko-mikrop yolunun en iyi sonucu verdiğini gördüler.
Edinburgh Üniversitesi Yerbilimleri Fakültesinden Dr. Bryene Ngwenya “Bu doğal kireçtaşı üretim sürecinden yararlanarak Tropikal memleketlerde çiftçilik şartlarını zenginleştirirken atmosferdeki karbonu kolay bir şekilde tutarak güvenli, düşük teknikle ve kolay istihdam sağlayabiliriz” dedi.
Gelişmekte olan dünyada karbondioksit emisyonlarını azaltmak için ağaçlandırma projelerine dair büyük bir potansiyel vardır. Mikroplar ve Iroko ağaçlarının birlikte kullanımıyla beraber ağaçlandırma programları, toprağın verimliliğini iyileştirip, karbon ticareti girişimlerinin karbon ayrıştırma dengesini iyileştirebilir ve hatta kırsal toplulukların yararına tarımsal ormancılığı teşviki için de kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yurt dışından ithal Afrika kökenli iroko ağacından firmamız tarafından fabrikamızda üretilmiş dış mekan bahçe, balkon ve teras mobilyaları. Üretici olmamızın verdiği avantaj ile teak, iroko ve isveç çam'ı ve benzeri dış mekan ağaçlarından üretimin yanı sıra otel, cafe ve restoran proje uygulamalarında da iç mekan üretimlerinide yapmaktayız.