Ortadoğu’nun Parlayan Yıldızı Dubai ve Türk Mobilya Sektörü

BAE (Birleşik Arap Emirlikleri), Orta Doğu’daki en hızlı büyüyen ekonomilerden biridir.Özellikle perakende alışveriş ve yüksek kalitedeki konutların merkezi konumunda olan BAE, ağır sanayi ülkesi haline geliyor. Bu büyüyen küreselleşme ve sanayileşme ile bölgedeki mobilya endüstrisi en güçlü endüstrilerden biri olarak ortaya çıkmıştır.
Mobilya imalatçıları ve tedarikçileri, ülkedeki altyapı gelişiminin en önemli katkıları arasındadır. Büyük şehirlerde artan nüfus ile birlikte, modern ve şık mobilya ürünlerine büyük talep ortaya çıkmıştır. Ayrıca bu sektör, ulusal ve uluslararası işleriyle ülke ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunuyor.

Birleşik Arap Emirlikleri Mobilya Endüstrisi görünümü
Uluslararası Ticaret Merkezi, BAE’nin yaptığı ithalatla ilgili bir başka araştırma raporuna göre, 2015 yılında BAE tarafından yaklaşık 3.9 milyar dolar değerinde mobilya ithal edildiğini tahmin ediyor. Bu rakam 2011 yılında 1,9 milyar dolar düzeyindeydi. 2017 sonu itibariyle BAE mobilya ithalatı 4 milyar doların üzerinde gerçekleştiği tahmin ediliyor. Özellikle iklim özellikleri sebebiyle bahçe mobilyaları talep görmektedir.
Dubai Exports tarafından derlenen verilerden bir başka sanayi raporu da BAE’nin Körfezde lider olduğunu gösteriyor. Ülkede faaliyet gösteren 600’den fazla mobilya imalat ünitesi ile mobilya üretiminde. Bunun yanı sıra raporda, BAE mobilya sektörü yatırımlarının geçen yıl 270 milyon dolardan fazla olduğu öne sürüldü. Bu rakam, ülkedeki toplam imalat sektörü yatırımının yaklaşık% 1.2’sini temsil etmektedir. Mobilyaların toplu olarak kullanıldığı önemli sektörler arasında hastaneler, okullar, kurumlar, ofisler, ağırlama ve endüstriyel kuruluşlar yer almaktadır.

Türkiye’nin 2011 yılda Dubai’ye mobilya ihracatı toplam sadece 17 milyon dolar düzeyinde idi. 2013 yılından sonra Türk firmalarını peşi sıra Dubai ve etrafındaki şehirlerde şubeler açmaya başladı
Bu firmalar kendi konseptlerinin yanında Körfez bölgesine yönelik özel tasarımlar yaparak ürünlerini bölgeye ihraç etme yolunu seçmiş. Şu anda hızla artan talep ve ihracat rakamları göz doldurmaktadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yurt dışından ithal Afrika kökenli iroko ağacından firmamız tarafından fabrikamızda üretilmiş dış mekan bahçe, balkon ve teras mobilyaları. Üretici olmamızın verdiği avantaj ile teak, iroko ve isveç çam'ı ve benzeri dış mekan ağaçlarından üretimin yanı sıra otel, cafe ve restoran proje uygulamalarında da iç mekan üretimlerinide yapmaktayız.